Do czego służą kamizelki odblaskowe? Kto powinien nosić kamizelki odblaskowe w miejscu pracy?

kamizelka odblaskowa BHP

Kamizelki odblaskowe to nic innego jak środki ochrony indywidualnej. Jest to kamizelka posiadająca elementy odblaskowe, uszyta z materiału który mocno odróżnia się od otoczenia.

Do czego służą kamizelki odblaskowe?

Pieszy który porusza się drogą po zmroku jest widoczny dla jadącego samochodu z włączonymi światłami mijania dopiero z odległości 20-30 m. Jest to odległość którą samochód jadący poza terenem zabudowanym pokonuje w około 1 sekundę. W tym czasie kierowca może nawet nie zdążyć zareagować a co dopiero bezpiecznie ominąć pieszego. W porównywalnych warunkach, pieszy który nosi elementy odblaskowe może być zauważony przez kierowcę już z odległości 120-200 m co daje ponad pięciokrotnie dłuższy czas na reakcję kierującemu samochodem. Oczywiście jak to ze wszystkim, kamizelki mogą być lepsze i gorsze. Aby inwestycja w odblaski nie była chybiona najlepiej zakupić je w profesjonalnych sklepach z odzieżą BHP i sprawdzić przed zakupem czy elementy odblaskowe spełniają odpowiednie normy. Trafiają się na rynku produkty które odblaskowe są tylko z nazwy a w praktyce nie wiele polepszają naszą widoczność.

Kto powinien nosić kamizelki odblaskowe w miejscu pracy.

Kamizelki odblaskowe tak jak wszystkie inne środki ochrony indywidualnej powinny być zapewnione na koszt pracodawcy, wszędzie tam gdzie nie da się zapewnić bezpieczeństwa przy użyciu środków ochrony zbiorowej. Elementy odblaskowe będą używane zawsze gdy zależy nam na dobrej widoczności pracowników, np. w miejscach gdzie na jednej przestrzeni poruszają się pojazdy silnikowe i piesi ( magazyny, centra logistyczne, plac budowy). Również na drogach publicznych po zmroku, poza terenem zabudowanym jest obowiązek aby piesi mieli na sobie elementy odblaskowe. Brak tych elementów może skończyć się mandatem a co gorsza poważnym wypadkiem z winy pieszego. Wszyscy pracodawcy którzy posiadają samochody służbowe powinni wyposażyć je w komplet kamizelek odblaskowych bo przecież nigdy nie wiadomo czy samochód nie odmówi posłuszeństwa a obowiązkiem pracodawcy jest to przewidzieć i wyposażyć odpowiednio pracownika. O konieczności używania odpowiednich środków ochrony indywidualnej należy przypominać pracownikom w trakcie szkoleń BHP a także umieścić odpowiednie zapisy w instrukcjach BHP.