Czy warto zlecić obsługę BHP firmie zewnętrznej?

obsługa BHP

Zgodnie z Art. 237  Kodeksu Pracy, nawet pracodawca zatrudniający tylko 1 pracownika ma obowiązek zapewnienia nadzoru BHP na swoimi pracownikami. Podstawowym sposobem zapewnienia takiego nadzoru jest zatrudnienie specjalisty ds. BHP jednak pracodawcy zatrudniający do 100 pracowników mogą skorzystać  z usług firmy zewnętrznej.

Obsługa BHP dla firm

Outsourcing BHP jest skierowany głównie do pracodawców zatrudniających do 100 osób ponieważ w sytuacji zatrudnienia większej liczby pracowników obligatoryjne staje się stworzenie etatowej służby BHP. Przede wszystkim przy korzystaniu z usług firmy zewnętrznej odchodzą nam koszty ZUS-u, urlopów, zwolnień lekarskich oraz wyposażenia specjalisty w narzędzia niezbędne do wykonywania pracy. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest brak problemu obsługi BHP w przypadku gdy etatowy BHP-owiec przebywa na urlopie lub zwolnieniu lekarskim a u nas w firmie zdarzył się wypadek przy pracy lub niespodziewanie musimy pilnie zatrudnić nowego pracownika i jest potrzeba przeszkolenia go. Dodatkową przewagą skorzystania z firmy zewnętrznej jest możliwość powierzenia jej takich zadań jak szkolenia okresowe BHP czy szkolenia z pierwszej pomocy, podczas gdy BHP-owiec na etacie takich szkoleń w ramach umowy o prace wykonywać nie może.

Ile kosztuje obsługa BHP dla firm w Warszawie?

Koszt skorzystania z usług profesjonalnej firmy zewnętrznej zazwyczaj będzie dużo niższy niż zatrudnienie specjalisty ds. BHP na etacie.  Zaletą obsługi w zakresie BHP jest możliwość dowolnego kształtowania zakresu i ceny oferty. Zazwyczaj proponujemy, stałą  zryczałtowaną kwotę abonamentową w której zawierają się już wszystkie koszty takie jak: przeglądy stanu BHP, przygotowanie całej niezbędnej dokumentacji, szkolenia wstępne i okresowe BHP, przeprowadzenie postępowań powypadkowych. Dla niedużych zakładów pracy, taką pełną obsługę możemy zaproponować już od 200 zł netto miesięcznie. Oczywiście, w każdym przypadku cena usługi jest kalkulowana  indywidualnie. Dla firm w przypadku których ciężko jest oszacować ilość pracy lub w różnych okresach jest on mocno zróżnicowany ,możemy zaproponować podpisanie umowy na stałą kwotę za obsługę BHP z dodatkową opłatą za każde szkolenie, wypadek, itp.