TAŚMY OSTRZEGAWCZE I ICH ROLA

Chcąc w odpowiedni sposób zabezpieczyć jedno z niebezpiecznych miejsc praktycznie każdy decyduje się na to, aby wykorzystać w tym celu taśmę ostrzegawczą. Ponadto znajdują one zastosowanie, jeśli chodzi o oznakowanie podziemnych instalacji. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż taśmy ostrzegawcze występują w bardzo wielu wariantach kolorystycznych, które potencjalny nabywca musi dopasować do indywidualnych oczekiwań. Kluczowe znaczenie ma to, aby taśma ostrzegawcza gwarantowała wysoką jakość, a jednocześnie ułatwiała spełnić niezbędne normy BHP. Ich zakup nie wiąże się z ponadprzeciętnie dużym wydatkiem.

 ROLA TAŚM OSTRZEGAWCZYCH

Najczęściej taśmy wykorzystywane są do oznakowania miejsc niebezpiecznych. W rachubę wchodzi możliwość zastosowania zestawu kolorów: biało-czerwonego bądź żółto-czarnego, ponieważ takie kolory wymienia Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów BHP a dodatkowo gwarantują one zdecydowanie najwyższą widoczność nawet przy minimalnym oświetleniu. Białe taśmy wzbogacone o czerwone pasy najczęściej służą do czasowego zabezpieczenia określonych rejonów, a więc z ich możliwości korzystają przede wszystkim przedsiębiorstwa realizujące roboty drogowe. To jednocześnie taśma informująca o zagrożeniu, którą wykorzystują organizatorzy imprez okolicznościowych. Taśmy z wykorzystaniem koloru czerwonego oznaczają niebezpieczeństwo i zakaz wstępu. Na rynku dostępne są także samoprzylepne taśmy ostrzegawcze, które cechują się żółto-czarnymi pasami. Odgrywają one równie poważną rolę, ponieważ z ich pomocą oznaczane są miejsca wymagające zachowania szczególnej uwagi. Tego rodzaju taśmy często spotykane są zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Potrafią zabezpieczać między innymi schody bądź rampy. Taśmy dwustronne „zdają egzamin” między innymi podczas imprez sportowych oraz rekreacyjnych.

 TAŚMY ANTYPOŚLIZGOWE

Na przestrzeni ostatnich lat coraz większą popularnością w Polsce cieszą się taśmy antypoślizgowe, których głównym zadaniem jest zabezpieczanie powierzchni i wyeliminowanie ryzyka wypadku. Ich obecność jest zdecydowanie najprzydatniejsza w okresie kiepskich warunków atmosferycznych, które „sprzyjają” upadkom. Do produkcji taśm antypoślizgowych wykorzystywana jest szorstka posypka, która zabezpiecza cały produkt. Łatwo domyślić się, że taśmy antypoślizgowe sprawdzają się przede wszystkim w obiektach o dużym ruchu pieszych, a więc m.in. w szpitalach, urzędach, a także innych obiektach użyteczności publicznej. Kupując wysokiej jakości taśmę antypoślizgową istnieje duże prawdopodobieństwo, iż zagwarantuje ona doskonałą odporność, dzięki czemu będzie mogła znaleźć zastosowanie zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Producenci pozwalają zastosować taśmę antypoślizgową na powierzchni wykonanej z tworzywa sztucznego, płytek ceramicznych, betonu, marmuru oraz drewna.

Do oznakowania sieci telekomunikacyjnych, instalacji energetycznych oraz sieci wodociągowych stosowane są taśmy ostrzegawcze oraz ostrzegawczo-lokalizacyjne. To zdecydowanie ułatwienie przede wszystkim w miejscach, gdzie teren uzbrojony jest w infrastrukturę należącą do bardzo wielu operatorów. Kolorystyka taśm musi spełniać określone normy. Wystarczy przytoczyć fakt, iż sieć energetyczna oznaczona jest czerwoną taśmą, gdy sieci telekomunikacyjna, wodociągowa, kanalizacyjna cechują się odpowiednio pomarańczowym, niebieskim oraz zielonym kolorem taśmy ostrzegawczej.